1. Doğru Yumuşaklığı Seçtiğinizden Emin Olmalısınız

Visco, elyaf veya farklı dolgular ile imal edilen birçok yastık çeşidi bulunuyor. Ancak kaliteli bir uyku için her şeyden önce, doğru yumuşaklığı tercih etmeniz gerekir. Bunun tek yolu da sizin uyurken hangi sertlikteki yastıkta ne kadar rahat ettiğinizi bilmenizdir. Bu seçimde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da boyun bölgenizi en doğru şekilde tutacak yastık seçmenizdir.

2. Kaliteli Ürünler Kullanmalısınız

Çağın şartlarında hepimiz yorucu bir çalışmanın içerisinde yer alıyoruz. Fiziki bir çalışma düzeniniz olmasa bile hayatın getirdiği zorluklar veya basit koşuşturmacalar bile, gün sonunda kendimizi yorgun hissetmenin temel sebepleri arasındadır.

En iyi şekilde dinlenmek için yastık seçerken nelere dikkat edilmeli? Sorusuna verilebilecek klasik cevaplardan biri, elbette ki yastık kalitesidir. İmalatçının ürün kalitesine verdiği önem, doğrudan sizin rahat uyku ihtiyacınız ile alakalı olacaktır.

Yastığın dolgu ve kumaş kalitesi, rahat uyku için önemli kriterlerdir. Dolgu malzemesi kaliteli ancak kumaşı kalitesiz olan yastıklar, boyun ve kafa kısmının terlemesi ile uykuyu adeta bir eziyete dönüştürebilir. Bu nedenle yastık kumaşı veya kılıfının da oldukça kaliteli olması gerekir.

3. Doğru Yastık Seçiminde Yastık Dolgusu Önemlidir

Kaliteli yastık seçimi yaparken, dolgu malzemesi dikkate alınması gereken en önemli şeylerden biridir. Yumuşak yastık tercih edenler arasındaysanız keten, pamuk veya kaz tüyü dolgulu yastıklar tercihiniz olmalıdır. Üstelik bu dolguların doğal malzemeler olması, sağlık açısından da avantaj sunar.

Doğal dolgulu yastıklarda hava akışının en iyi şekilde sağlanması, daha doğal ve temiz bir uyku sağlamaktadır. Ayrıca baş kısmının terlemesini azaltmak için de bu dolgularla imal edilen farklı sertlikte yastıklar mevcuttur. Şayet bu dolgulara herhangi bir alerjiniz bulunuyorsa, o zaman tercihinizi alternatif dolgu malzemeleri ile yapılan yastıklardan yana kullanabilirsiniz.

Sünger dolgulu yastıklar ise baş ağırlığına göre şekil almakta ve kalktıktan sonra yastık eski konumuna dönmektedir. Bu tip dolgular daha çok sıklıkla huzursuz uykudan yakınanlar için iyi bir tercih olabilir. Hafızalı sünger dolgulu yastıkların sağladığı bu tip avantajlar olsa bile uzman tavsiyelerine göre ilk tercihiniz pamuk veya kaz tüyü gibi dolgulardan yana olmalıdır.

4. Özel Üretim Yastıklar

Sıklıkla uyandığınızda boyun ağrısı yaşıyorsanız, bunun için boyun destekli yastıklar kullanabilirsiniz. Özel üretim yastıklar olarak bilinen bu ürünler, seri üretim şeklinde üretildiği için yastık firmalarının mağazalarında kolaylıkla bulunmaktadır.

Bebekler ve küçük çocuklar için de yastık seçimi hem baş kısmının düzgün şekil alabilmesi hem de omurganın doğru gelişebilmesi için önem taşımaktadır. Özellikle büyüme hormonu gece salgılandığı için bebekler ve küçük çocuklar için hem uyku ortamı hem de uyumaya yardımcı olacak yastık ve yatak tekstili ürünleri özel olarak hazırlanmış ürünler arasından seçilebilir.